Page images
PDF
EPUB

58 Lowestoft, Robert Gover, James Claphanı ; William Welborne, Super

numerary. 59 F'ramlingham, James Baker, William P. Peck. 60 Diss,

Thomas R. Fisher, Elijah Toyne, John Drake; John Reynolds,

Ist, Supernumerary. 61 New-Buckenham, George North. 62 Bury St. Edmund's, Thomas Ballingall, John Harding. 63 Holt,

Isaac Phenix, sen, James S. Haigh. 64 Lynn,

William D. Goy, Thomas Garbutt, 2d. 65 Swaffham, William Edwards, Henry Graham. 66 Downham, Philip Jameson, Joseph Midgley. 67 Walsingham, Henry Cheverton, Thomas R. Jones; James Burley, Supemu.

merary. 68 Wisbeach, Isaac W’hitehouse, Joseph Pechey. 69 Thetford, Thomas Newton, William H. Bakewell. 70 Mildenhall, William Taylor, Thomas B. Goodwin. 71 Ely,

John Ingham, Elisha Balley.

V. OXFORD DISTRICT.-Maximilian Wilson, Chairman.

John Smedley, Financial Secretary. 72 Oxford, Maximilian Wilson, William Willan ; John Langston, Super

numerary. 73 High-Wycomb, John Coates, George F. Driver; Samuel Robinson, Super

numerary. 74 Witney,

James Allen, 2d, Samuel H. Wardley. 75 Banbury, James Rathbone, Hender Geach. 76 Newbury, Nicholas Sibley, William Piggott. 77 Reading, John Smedley, Edward Crofts. 78 Hungerford, Thomas Jones, Ist, William Harvie, George Clement. 79 Watlington, Thomas Armett, William G. Steadman.

N. B. Brother Steadman shall reside at Thame. 80 Brackley, James Lancaster, Daniel Jackson, John Tucker.

N.B. Brother Jackson shall reside at Buckingham. 81 Chipping-Norton, William Dixon, John S. Jones, Ist. 82 Swindon, Zephaniah Job, Robert S. Ellis.

N. B. Brother Ellis shall reside at Farringdon. 83 Wantage, John T. Barr, William S. Bestall.

N. B. Brother Bestall shall reside at Abingdon. 84 Aylesbury, Joseph Wilson, Francis S. Keeling. VI. PORTSMOUTH DISTRICT.John H. Adams, Chairman.

William Sharpe, Financial Secretary. 85 Portsmouth, John H. Adams, James Loutit; Robert Bentham, Supemu.

merary. 86 Gosport, Charles Currelly, John M. Budden. 87 Salisbury, William Sharpe, Levi Waterhouse. 88 Poole,

James Etchells, Battinson Kay, Thomas Flower.

N. B, Brother Kay shall reside at Wimborne. 89 Ringwood, James Parkes, who shall change regularly on the Lord's day

with the Preachers at Poole. 90 Newport, Isle of Wight, Thomas W. Smith, George Hobill, Samuel

Lucas, Ist.
N. B. Brother Hobill shall reside at Cowes, and brother

Lucas at Ryde. 91 Southampton and Winchester, Joseph Lewis, John Booth, Nicholas C.

Pridham. 92 Andover, James Godden, John Dowty. 93 Chichester, George Oyston, John Bowman.

VII. GUERNSEY DISTRICT.-Samuel Ilope, Chairman. 94 Guernsey, (English,) George Jackson ; William Fish, John W. Etheridge,

Supernumeraries. 95 Guernsey, (French,, John de Putron, Peter Massot; John de Queteville,

Supernumerary. 96 Alderney, Philip Tourgis. 97 Jersey, ( English,) Samuel Hope, John L. Sanders. 98 Jersey, (French,) John Renier, Daniel Robin ; Amice Olivier, Supernu.

merary.

VIII. DEVONPORT DISTRICT.-William P. Burgess, Chairman.

John Slater, Financial Secretary. 99 Devon

port, William P. Burgess, William Beal, John W. Roberts. 100 Plymouth, John Slater, Edward Nye; John Rogers, Supernumerary. 101 Launceston, Joseph Hollis, Henry Groves. 102 Holdsworthy, Henry Daniels, Robert Pargiter. 103 Kilkhampton, Thomas Payne, John S. Ridsdale. 104 Liskeard, George Southern, Henry Hicks. 105 Saltash, Paul Clark, Joseph B. West. 106 Tavistock, Oliver Henwood, John Allin; Joseph Armstrong, Supernu

merary. 107 Camelford, George Beard, William J. Dawson. 108 Kingsbridge, W’illiam W. Rouch, William B. Pope. 109 Brixham, Thomas Bersey, Lewis Lewis,

N.B. The junior Preacher shall reside at Dartinouth. 110 Ashburton, Thomas Webb, John Ryan, 2d.

N. B. Brother Ryan shall reside at Buckfastleigb.

IX. CORNWALL DISTRICT.-John Hobson, Chairman.

William Burt, Financial Secretary.
111 Redruth, Jaines Shoar, William Appleby.
112 Camborne, John Boyd, William Hill, 2d.
113 Tuckingmill, Samuel 'f'imms, Christopher Ridler.
114 Falmouth, James Mowatt, John G. Wilson.
115 Truro,

John Hall, James Grose.
Perranwell, James Stott, who shall change on one Sunday in every three

weeks with the Preacher at Gwennap. 116 Gwennap, James Akerman, who shall change on one Sunday in every

three weeks with the Preacher at Perranwell. 117 St. Agnes, John Cullen, John Shaw. 118 St. Austle, Richard Moody, John Gregory, Thomas Withington ; Joseph

Womersley, Supernumerary. 119 St. Mawes, Charles Williams, who shall change once a month on the

Lord's day with the Preachers at St. Austle. 120 Bodmin, Thomas Wood, Ist, Ebenezer Tovey. 121 St. Columb, John Robinson, Thomas Green. 122 Penzance, William Burt, Thomas Heeley ; Jolin Reynolds, 2d, Super.

numerary. 123 St. Just, John Heape, Samuel W. Christophers. 124 St. Ives, John Hobson, James Cooke, 2d. 125 Scilly Islands, Peter Parsons. 126 Helstone, Thomas Jewell, Edwin J. Sturges, Robert Keywort! ; Wil.

liam Sleep, Charles Colwell, Supernumeraries. 127 Hayle, John Smith, 2d, John Wood, 2d. 128 Marazion, Joseph Fletcher, John Dawson.

X. EXETER DISTRICT.— Richard Ray, Chairman.

Jonathan Turner, Financial Secretary. 129 Exeter, Jonathan Turner, Daniel Chapman, William Tarr; James

Odgers, Supernumerary.

130 Tiverton, John Radford, William Quiek. 131 Tauntm and Wellington, Richard Ray, George F. White ; Francis Collier,

Supernumerary.

X. B. Brother Wuite shall reside at Wellingtoa. 132 Bridgewater, John Smith, Ist, Henry Castle. 133 Saath-Petherton, William Boz, George Smith.

N.B. Brother Smith shall reside at Crewkerne. 134 Arminster and Hmiton, William Movat, Thomas Hariy, 2d. 135 Bridport, Thomas Rogerson, William K. George. 136 Barnstaple, Benjamin Carrosso. Joseph Crump, Edward Shelton. 137 Bideford, John Wevill, William Hill; John C. Clendinnen, Supemu.

merary.

X. B. Brother Hill shall reside at Great-Torrington. 138 Dunster, Robert Bond, Isaac Phenix, jun.

N. B. The Saperintendent shall reside at Williton. 139 Oakhampton, James Meadmore, Benjamin Ridsdale. 140 Teignmouth, William Beckwith, James Sutch.

N. B. Brother Satch shall reside at Newton-Bushell.

XI. BRISTOL DISTRICT, Jacob Stanley, sen., Chairman.

Joseph Wood, Financial Secretary. 141 Bristol, North, ( King-street, &c.,) John Brown, Ist, Peter M‘Owan, Joseph

T. Milner, John C. Leppington, Ebenezer Moulton; Joha
Woodrow, Joseph Bowes, Robert James, Joshua Fielden,

Supernumeraries. 142 Bristol, South, ( Langton-street, fc.,) Jacob Stanley, sen., Joseph Wood, Joseph

Lawton; William Radford, Supernumerary, 143 Kingswood, James Heaton, Barnabas Shaw, sen, ; Robert Smith, Governor

of Kingswood School. 144 Banwell, David Cornforth, Jonathan Williams; Matthew Day, Super.

numerary. 145 Stroud, John Stevens, John Fletcher ; Thomas Fletcher, Superdu.

merary. 146 Dursley,

Maurice Britton, Samuel Leigh, Hugh Johnson ; Thomas

Talboys, Daniel Osborne, Supernumeraries. 147 Downend,

William Griffith, sen., Thomas H. Walker, Thomas Bolas, 148 Gloucester, William Davies, Ist, Samuel T. Sproston. 149 Tewkesbury, Thomas Graham, James Roberts. 150 Cheltenham, Samuel Tindall, William Davison, John S. Jones, 2d;

George Robinson, Supernumerary. 151 Newport, (Monmouthshire,) John Saunders, John Smart; Charles Haime,

Supernumerary: 152 Cardiff

John Rossell, Henry M. Harvard ; William Pearson, Ist,

Supernumerary. 153 Monmouth, Joshua Wade, Joseph Wilkinson. 154 Abergavenny, James Bartholomew, James Hedges. 155 Ledbury and Forest of Dean, Robert Colman, William Sanders, William

O. Aldom. 156 Hereford, Thomas Broth wood, James Mayer.

XII. BATH DISTRICT.-Daniel Walton, Chairman.

Samuel D. Waddy, Financial Secretary. 157 Bath,

Daniel Walton, Samuel D. Waddy ; Thomas Ashton, Super.

numerary. 168 Bradford, ( Wilts.,) Jacob Stanley, jun., Benjamin Elvins. 159 Midsomer-Norton, Joseph Floyd, Humphrey B. Trethewey, William Henley. 160 Frome, William Davies, 2d, William Griffith, jun. Warminsler, Joseph T. Sanger, who shall change with the Preachers at

Frome once in six weeks,

161 Melksham, John George, Joseph Kirk. 162 Devices, John Overton, who shall change on one Sabbath in every

six weeks with the Preachers at Melksham. 163 Shepton-Mallet, John Brandreth, Henry W. Williams. 164 Sherborne, John Bustard, Charles North ; John W. Cloake, Supernu

merary. 165 Weymouth, John W. Button, Henry V. Olver.

N. B. Brother Olver shall reside at Portland. 166 Dorchesler, James Taylor, George Hagen. 167 Shaftesbury, John Crowe, William Burnett. 168 Glastonbury, Charles Vibert, Jacob Morton; William Tram pleasure, Super.

numerary.

XIII. FIRST SOUTH WALES DISTRICT.-Corbett Cooke, Chairman,

Joseph Pratten, Financial Secretary.

(English Preaching.) 169 Swansea, John Simmons, Thomas Denham.

N. B. Brother Denham shall reside at Neath. 170 Merthyr Tydvil, William Worth, George Greenwood. 171 Brecon, Richard Shepherd, 1st, George C. Harvard. 172 Carmarthen, Joseph Pratten, John B. Alexander; Thomas Warren,

Supernumerary.

N.B. The second Preacher shall reside at Llanelly. 173 Haverford-West, Corbett Cooke, John D. Julian ; Josiah Hill, Supernume.

rary.

N.B. The second Preacher shall reside at Melford. 174 Pembroke, Evan Parry, Barnabas Shaw, jun.

XIV. SECOND SOUTH WALES DISTRICT.-Hugh Hughes, Chairman,

John Davies, Financial Secretary.

(Welsh Preaching.) 175 Merthyr-Tydvil, William Evans, Robert Williams, James Jones, 2d. 176 Crickhowell, Thomas Thomas, John Rees.

N. B. Brother Rees shall reside at Nant-y-glo. 177 Cardif; John Davies, John Lloyd, Timothy Jones ; Morgan Griffith,

Supernumerary.

N. B. Brothers Davies and Griffith shall reside at Cowbridge. 178 Brecon, Isaac Jenkins. 179 Llandilo,

David Morgan.
N. B. The Brecon Preacher shall spend two Sundays in every

six weeks in the Llandilo Circuit ; and the Llandilo Preacher

shall spend one week in six in the Brecon Circuit. 180 Carmarthen, Hugh Hughes, Owen Owens. 181 Swansea, Thomas Jones, 2d, Evan Richards ; William Hughes, Super

numerary. 182 Cardigan, Evan Edwards, Thomas Hughes, 2d. 183 St. David's, John Hughes, 2d, who shall spend three Sundays in every

quarter in the Cardigan Circuit; and one of the Cardigan Preachers shall spend two Sundays in every quarter in the St.

David's Circuit. 184 Aberystwith, Griffith Hughes ; Thomas Jones, 3d. 185 Machynlleth, Lot Hughes.

N.B. The Preachers in the two preceding Circuits shall

change on two Sabbaths in every three months. 186 Llanidloes, Robert Owen, Book-Stevard; William Rowlands, Editor.

XV. MORTII WALES DISTRICT.-Edward Anwyl, Chairman.

John L. Richards, Financial Secrelary.

( Welsh Preaching.) 187 Ruthin and Denbigh, William Powell, Lewis Jones. 188 Llangollen, John L. Richards, John R. Chambers. 189 Corwen,

David Gravel,

X. B. 1. Brother Chambers shall divide his labours between the Llangollen and Corwen Circuits.

2. The Superintendents shall change as before. 190 Llanrwst, John Jones, 2d, John Bartley, Henry W'ilcox.

N. B. The Superintendent shall reside at Abergles. 191 Holywell, David Evans, 1st, John Richards, Ist, 192 Mold,

Samuel Davies, William Owens. 193 Llanasa, Rowland Hughes, Robert Jones, 2d. 194 Beaumaris, David Williams, Richard Hughes. 195 Amlwch, Edward Anwyl.

N.B. 1. Brother Hughes shall divide his labours between

the Beaumaris and Amlwch Circuits.

2. The Superintendents shall change on two Suu.

days in every six weeks. 196 Carnarvon, Humphrey Jones, Thomas Hughes, Ist. 197 Pwllheli, William Batten,

N. B. The Preachers of the two preceding Circuits shall

change as before. 198 Dolgelly, Evan Hughes, Thomas Morris. 199 Barmouth, Richard Bonner, Benjamin Roberts; Owen Jones, Superu.

merary. 200 Ll'Infyllin, Robert Jones, 1st, Methuselah Thomas. 201 Llanfair,

Richard Pritchard ; David Jones, Supernumerary.

N.B. The Preachers of the two preceding Circuits shall

change on two Sundays in erery six weeks.

XVI. BIRMINGHAM AND SHREWSBURY DISTRICT.-Barnard

Slater, Chairman.

Timothy C. Ingle, Financial Secretary. 202 Birmingham, West, ( Cherry-street, fc.,) Edward Walker, Thomas Penning,

ton, James Laycock, William R. W’illiams; Robert Miel.

son, Supernumerary. 203 Birmingham, East, ( Belmont-row, 80.,) Timothy C. Ingle, John E. Coulson,

W’illiam Andrews. 204 West-Bromwich, Barnard Slater, James J. Topham. 205 Wednesbury, Joseph Roberts, Ist, Henry Wilkinson, Robert Leake, John

Osborne. 206 Walsall, John Morgan, 1st, Thomas Jefferies, Dixon Naylor. 207 Wolverhampton, Samuel Webb, Aquila Barber, Frederick Griffithe. 208 Dudley, John Evans, Henry Hickman, John Morris, William

Worker. 209 Stourbridge, Simeon Noall, Thomas Jeffery, Jabez Yardley. 210 Stourport,

William Woolsey, Edward Usher. 211 Worcester,

Joseph Earnshaw, Thomas Shears ; Joseph Lysk, Supernu

merary. 212 Bromsgrove,

Robert Manwaring, who shall change on one Sabbath in

every month with the Preachers at Redditch. 213 Evesham, Paul Orchard, James Smith. 214 Redditch, James Smetham, Frederick F. Woolley, Benjamin Gregory,

jun.

N. B. Brother Woolley shall reside at Alcester. 215 Ccrentry, Thomas Collins, Thomas Hudson.

« PreviousContinue »