Page images
PDF
EPUB

LESSON IX.

1. How can the cost of 2 house lots be obtained from the cost of 12 house lots, each having the same value ?

2. If the value of 9 acres of land is known, how can the cost of 4 of the acres be found ?

3. How can the amount of work done by 5 men be estimated from the amount done by 12 men ?

4. If the cost of 20 bushels of wheat is known, how can the cost of 4 bushels be obtained ?

5. How can the value of 12 tons of hay be estimated from the value of 4 tons of hay ?

6. If the value of 3 acres of land is known, how can the value of 2 of the acres be obtained ?

7. How can the weight of 4 loads of coal be obtained from the weight of 3 equal loads?

8. If the cost of 4 head of cattle is known, how is the cost of 5 head of cattle of like value obtained ?

9. How can the weight of 7 barrels of flour be obtained from the weight of 5 barrels ?

10. If the cost of 8 sheep is known, how is the cost of 6 sheep of like value obtained ?

11. How is the value of 9 horses obtained from the cost of 7 horses of like value ?

12. If the value of 9 carriages is known, how is the value of 6 like carriages obtained ?

13. If the cost of 10 yards of cloth is known, how is the cost of 3 yards obtained ?

14. How is the value of 10 bales of cotton obtained from the cost of 9 bales ?

15. If the cost of 3 suits of clothes is known, how is the cost of 4 like suits obtained ?

16. How can the cost of 12 acres of land be obtained from the value of 5 acres ?

LESSON X.

1. If 4 men can build a wall in 3 days, in what time can 6 men build a wall of the same size?

2. If 2 men can build a stone fence in 6 days, in how many days can 3 men build of the

me size? 3. If 2 men can lay a water pipe in 8 days, how many men can do the same work in 4 days ?

4. In how many days will 3 horses eat as much hay as 2 horses can eat in 9 days ?

5. How many men in 6 days can do as much work as 3 men can do in 8 days ?

6. In how many days can 4 men mow a field of grass, if 3 men can mow it in 12 days ?

7. How many men can plow a piece of land in 10 days, if 5 men can do the same work in 8 days ?

8. If 4 men can build a rowboat in 12 days, in how many days can 6 men accomplish the same work ?

9. How many men in 10 days can perform the same service that 5 men can do in 12 days ?

10. In what time can 12 street cleaners earn a sum equal to what 3 men can earn in 20 hours ?

11. If 8 men can construct a piazza in 9 days, how many men should be employed to perform the same work in 6 days?

12. In how many days can 6 men do as much work as 3 men can do in 24 days ?

13. If 5 men can plant a fruit orchard in 15 days, how many men must be employed to perform the same work in 3 days ?

14. In how many days can 10 men construct a street pavement, if 5 men can do it in 20 days ?

15. How many horses can feed upon a pasture for 12 days, if 6 horses can feed upon it for 20 days?

LESSON XI.

1. If 3 men can build a bridge in 40 days, in what time can 6 men build it?

2. How many men in 40 days can do as much work as 2 men can do in 80 days?

3. In how many days can 3 men build a bridge, if 2 men can do the same work in 90 days ?

4. How many men can build a sewer in 50 days, if 20 men can do the same work in 10 days ?

5. If 6 men can build a boat in 40 days, in how many days can 8 men build it?

6. How many men in 10 days can lay a street pavement which 5 men can lay in 50 days ?

7. In how many days can 10 men perform as much labor as 6 men can perforin in 50 days ?

8. If 9 men can build a barn in 40 days, how many men can do the same work in 12 days ?

9. In how many days can 10 men perform the same amount of labor as 8 men can perform in 50 days ?

10. A water pipe can be laid by 12 men in 40 days. How many men are required to do the work in 60 days?

11. In how many days can 12 bricklayers earn as much money as 10 bricklayers can earn in 60 days ?

12. If 9 men can build a wagon road in 80 days, how many men should be employed in order to do the same work in 60 days?

13. A street can be paved by 8 men in 40 days. It is, however, desired to complete the work in 10 days. How many men must be employed ?

14. In how many days can 10 men build a tower which 11 men can build in 50 days?

15. In how many days can 12 men build a wall which 10 men can build in 30 days?

LESSON XII.

1. A merchant sold 3 yards of cloth for $8, and gained $2 by the transaction. What was the cost per yard ?

2. A dealer sold 4 cords of wood for $ 9, and thereby lost $ 3. What was the cost per cord ?

3. What is the cost per barrel, if 5 barrels of flour are sold for $29, and $4 is gained thereby ?

4. If $3 is lost by selling 6 barrels of cider for $33, how much is the cost per barrel ?

5. If 7 tons of hay were sold for $ 52, and $4 was lost thereby, what was the cost per ton ?

6. If 8 sheep were sold for $77, and $5 was gained thereby, what was the cost per sheep?

7. What is the cost for each hog, if $ 6 is gained by selling 9 hogs for $ 87 ?

8. If 7 dozen caps are sold for $ 90, and $ 6 is gained thereby, what is the cost per dozen ?

9. If $ 5 is lost by selling į dozen chairs for $ 49, what is the cost per chair ?

10. What is the cost per barrel, if $8 is gained by selling 10 barrels of sugar for $ 98 ?

11. If 10 dozen summer hats are sold for $ 125, and $5 is gained thereby, what is the cost per hat ?

12. If $ 9 was lost by selling 11 volumes of history for $ 101, what is the cost per volume ?

13. If $ 12 is gained by selling 10 head of sheep for $ 132, what is the cost per head ?

14. What is the cost per head, if $15 is gained by selling 12 hogs for $ 159 ?

15. If $ 20 is lost by selling 12 acres of land for $ 460, what is the cost per acre ?

16. Find the cost per pound, if 6 pounds of tea were sold for $3.60, and $.60 gained thereby.

LESSON XIII. 1. The amount paid for a suit of clothes was $ 5 more than of $ 24. How much was paid for the suit ?

2. The amount paid for a ton of hay was $6 less than i of $ 28. How much was paid for the hay ?

3. The cost of a set of harness is $6 more than of $30. What is the cost of the harness ?

4. The price of an easy chair is $8 less than of $36. What is the cost of the chair ?

5. What is the price of an overcoat, if 4 of $ 35 is $ 10 less than the price ?

6. What is the cost of an acre of land, if 5 of $ 42 is $ 12 less than the cost ?

7. The cost of a piece of carpet is $5 less than f of $ 56.

What is the cost of the carpet ? 8. The cost of a folding bed is $9 less than of $72. What is the cost of the bed ?

9. Mr. B.'s age is 5 years more than { of 56 years. How old is he?

10. The money A has in bank is $ 8 more than of $81. How much money has he in bank ?

11. Mr. A. is 63 years old, and his son is į as old less 10 years. How old is the son ?

12. C traveled 84 miles, and D q as far less 8 miles. How far did D travel ?

13. A farmer planted 96 trees in one orchard and 16 trees more than as many in another. How many trees did he plant in the second orchard ?

14. A's age is 12 years less than [ of 96 years. How old is A ?

15. The cost of a man's winter coal was $ 14 less than 1 of $144. What was the cost of the coal ?

16. Find the height of a house 1 of 60 feet high.

« PreviousContinue »