Page images
PDF
EPUB

LESSON XXXIV. 1. If $ 42 is the amount paid for 6 sheep, at the same rate, how much would 7 sheep cost?

2. If $28 pays for 7 barrels of apples, how many dollars would pay for 6 barrels ?

3. If 7 tons of coal cost $ 35, what is the cost of 9 tons ?

4. If 9 tons of coal cost $ 54, what is the cost of 7 tons ?

5. If 4 yards of silk cost $14, what is the price per yard ? At that rate, how much would 6 yards cost ?

6. If $10 is paid for 3 yards of carpet, at the same rate, how much would 12 yards cost?

7. How much will 4 yards of ribbon cost, if 7 yards cost 56 cents ?

8. If 9 weeks' board amounts to $ 63, how much would 12 weeks' board amount to ?

9. How many oranges can you buy for 72 cents, at the rate of 5 oranges for 12 cents ?

10. If 6 men can build a wall in 8 days, in how many days can 4 men, working as fast, build it? How long would it take 12 men to build it?

11. A man bought a chair for $ 18. He paid cash to the amount of sof the price; how much did he still owe?

12. The price of a lounge was $ 36, and of the price was paid at the time of purchase; how much was left unpaid ?

13., If of a cord of wood costs $3.50, what is the price of a cord ?

14. If } of a ton of coal costs $ 1.20, what is the price of a ton ?

15. If 12 feet is į of the length of a pole, how long is the pole?

16. If of A's money is $9, how much is of it? of it?

LESSON XXXV. 1. If 20 geographies cost $ 16, how much do 10 such geographies cost? 5 geographies? 4 geographies ?

2. If 18 spoons cost $ 24, what is the cost of 9 spoons ? Of 6 spoons? Of 12 spoons ?

3. If 8 oranges are given for 15 peaches, how many peaches should be given for 24 oranges ?

4. If 48 plums are worth as much as 60 apricots, how many apricots are worth as much as 12 plums ? As 24 plums? As 36 plums?

5. If a man walks 132 miles in 44 hours, how far should he be able to walk in 4 hours ? In 11 hours ?

6. If 9 apples cost 15 cents, how much will 3 apples cost? 6 apples? 24 apples?

7. If 7 peaches cost 10 cents, how many can you buy for 50 cents ?

8. If 12 plums cost 15 cents, how much must be paid for 4 plums? For 8 plums ? For 32 plums?

9. If 5 dishes cost $3, what is the cost of 15 dishes ? Of 35 dishes ?

10. If 7 books cost $5, how many books can you buy for $ 60 ?

11. If 7 men can build 12 rods of wall in a given time, how many rods can 56 men, working as fast, build in the same time?

12. The price paid for sheep, at the rate of $ 10 for 3 sheep, was $ 100. How many sheep were purchased ?

13. If 4 men can do a piece of work in 18 days, in how many days should 12 men be able to do the same work?

14. At the rate of 14 oranges for 35 cents, what is the cost of 2 oranges ?

15. If g of 24 barrels of flour cost $ 54, how much should s of the quantity cost?

LESSON XXXVI.

1. A farmer sold a cow for $18, a steer for $17, and a calf for $7. How much did he receive for all ?

2. A boy received 28 cents on Monday, 18 cents on Tuesday, and 16 cents on Wednesday. How much money did he receive ?

3. In a certain orchard there were found 15 apples under the red apple tree, 13 apples under the white apple tree, 17 apples under the corner tree, and 9 apples under the early apple tree. How many apples were found in all ?

4. A drover bought 9 sheep of one farmer, 17 of a second, 13 of a third, and 8 of a fourth. How many sheep did he buy altogether ?

5. A grocer bought hams for $17, oats for $19, apples for $15, and potatoes for $13. How much did his purchases amount to ?

6. A farmer raised 25 bushels of corn, 19 bushels of rye, and 28 bushels of oats. How many bushels of grain did he raise ?

7. In an orchard there are 13 cherry trees, 14 plum trees, 7 crab-apple trees, 9 quince trees, and 45 apple trees. How many trees are there in the orchard ?

8. How many days are there in the months of April, June, and November ?

9. How many days are there in July and August ? 10. From a piece of cloth containing 33 yards, 14 yards were cut. How many yards remained ?

11. From a class of 54 pupils 6 were absent. How many pupils were present?

12. A grocer bought goods for $ 39, and sold the same for $ 51. What

his gain ? 13. A carpenter bought lumber to the amount of $ 163. He paid $ 147 cash. How much did he still owe?

LESSON XXXVII.

1. At $ 5 a barrel, what is the cost of 100 barrels of flour ?

2. How many cents are there in $ 60 ?

3. At $ 50 a head, what is the cost of 100 head of cattle ?

4. How many pounds are there in 15 tons ?

5. At 50 cents a pound, what is the cost of 100 pounds of tea?

6. How many acres are there in 5 farms of 300 acres each ?

7. What is the value of 10 lots, at $ 250 each?

8. What is the value of 15 shares of stock, at $ 100 a share ?

9. How many pounds are there in 12 bales of cotton, each weighing 300 pounds ?

10. What is the cost of 500 tons of coal, at $3} per ton ?

11. What is the cost of 100 cords of wood, at $7.50 a cord ?

12. A farmer sold 1200 pounds of butter, at 12 cents a pound. How much did his sale of butter amount to ?

13. The same farmer sold 100 dozen eggs, at 11 cents a dozen. How much did he receive for his eggs ?

14. In 3 tons of hay, how many pounds are there?

15. In 20 hundredweight of flour, how many pounds are there?

16. How many cents are there in $ 10? 17. How many pounds are there in 24 tons ? 18. What is the cost of a ton of lard, at 5 cents a pound ?

19. How much is 1000 pounds of wool worth, at 38 cents a pound?

20. What is the value of a ton of pork, at 11 cents a pound ?

LESSON XXXVIII.

1. How long should it take 4 men to do the work that 5 men can do in 8 days?

2. How long should it take 12 men to do the work that 8 men can in 6 days ?

3. At the rate of 3 pencils for 11 cents, what is the price

per dozen?

4. How many barrels of apples, worth $3 a barrel, will pay for 7 tons of coal at $6 a ton ?

5. How many pounds of butter worth 20 cents a pound would pay a store bill of $ 10 ?

6. If 8 barrels of flour are worth $ 64, how many barrels of apples at $3 a barrel are worth as much as 3 barrels of flour ?

7. In 4800 eggs how many dozen eggs are there? 8. How many feet equal 1200 inches ? 9. How many miles equal 640 rods ? 10. How many yards equal 1200 feet ? 11. How many hours equal 1200 minutes ? 12. How many tons equal 6000 pounds ? 13. How many days equal 2400 hours ? 14. How many gallons equal 400 quarts ? 15. How many quarts equal 2000 pints ? 16. How many bushels equal 800 pecks ? 17. How many pecks equal 1600 quarts ? 18. How many pounds equal 1600 ounces? 19. What is į of 7200 inches ? 20. What is į of 7200 inches ? 21. What is į of 7200 inches ? 22. What is } of 4000 pounds of coal ? 23. What is of 8400 feet of boards ? 24. What is į of 9600 tons of ice? 25. What is { of 1950 acres ?

« PreviousContinue »