Page images
PDF
EPUB

LESSON XIX.

1. In an orchard of 72 trees there are 8 rows. How many trees are there in a row ?

2. A farmer has 84 bushels of potatoes in 7 bins ? How many potatoes has he in each bin ? 3. A man traveled 72 miles in 12 hours.

What was the rate

per

hour ? 4. If 108 cents are paid for 9 dozen eggs, what is the price per dozen ?

5. How long should it take 12 men to do the work of 8 men working 9 days?

6. How many sheep at $7 a head can be bought for $ 63 ? For $ 84? For $ 140 ?

7. If 8 men receive $ 96 for a piece of work, and share the amount equally, what amount does each man receive?

8. At $ 7 a ton, how many tons of coal can be bought for $ 49 ? For $ 56 ? For $ 63 ? For $ 84 ?

9. If 8 barrels of flour cost $ 54, what is the cost of 9 barrels ? Of 11 barrels ? Of 20 barrels ?

10. If 9 weeks' board amounts to $ 45, how much does 7 weeks' board cost ?

11. At the rate of 48 miles in 6 hours, how long would it take to travel 72 miles ?

12. At the rate of 12 dozen for 120 cents, what is the cost of 15 dozen eggs ? 13. If 3 melons cost 60 cents, how

many

melons can be bought for $1?

14. If 7 pounds of beef cost 56 cents, how many pounds will 42 cents buy ?

15. If 12 bushels of wheat make 3 barrels of flour, how many bushels make 7 barrels ?

16. If a quantity of provisions serves 6 men for 12 days, how long would it serve 4 men for the same time?

LESSON XX.

1. At the rate of 3 apples for 5 cents, what is the cost of 6 apples? Of 9 apples? Of 12 apples ? ANALYSIS. — 6 apples are twice 3 apples, and cost twice 5 cents.

2. What is the cost of 5 pictures, if 15 pictures cost $ 24?

3. If 6 hats cost $ 11, what is the cost of 18 hats ?

4. If 36 books cost $ 20, how much should be paid for 9 books?

5. If 3 boxes of berries cost 25 cents, what is the cost of 12 boxes ?

6. At $6 a head, how much do į of 18 sheep cost ?
7. At $3 each, how much do ã of 24 clocks cost ?

8. How much do 3 dozen lemons cost, at the rate of 6 lemons for 10 cents ?

9. If you can buy 6 pencils for 5 cents, how many pencils can you buy for 15 cents ? For 24 cents ?

10. If 6 cents is paid for 5 pencils, how much do 20 pencils cost? 30 pencils ? 40 pencils ? 50 pencils ?

11. What is the cost of t of 54 cords of wood, at í of $ 18 a cord ?

12. How many yards of cloth can be bought for $ 15, if 3 yards cost $ 5 ?

13. If 3 barrels of flour cost $ 12, what is the cost of 2 barrels ? Of 4 barrels ? Of 6 barrels ?

14. If a quantity of butter can be bought for $ 42, for how much can ¢ of the quantity be bought? ? ? ?

15. How many cents are there in 6 five-cent nickels? In 6 dimes? In $6?

16. If the interest of $ 6 is 48 cents, what is the interest of $3? Of $ 2 ?

17. A quantity of sugar is worth 1 of $ 50. What is the whole cost?

LESSON XXI.

1. How many 6's in 12 ? What part of 12 is 6?

2. If 12 oranges cost 50 cents, how much do 6 oranges cost?

3. How any 6's in 18? What part of 18 is 6 ?

4. If 18 apples cost 15 cents, what is the cost of 6 apples? Of 12 apples ?

5. How many 6's in 24 ? What part of 24 is 6?

6. If 24 penholders cost 20 cents, what is the cost of 6 penholders? Of 12? Of 18 ?

7. How many 6's in 30 ? What part of 30 is 6 ?

8. If 30 apples cost 25 cents, what is the cost of 6 apples? Of 12 ? Of 18 ? Of 24 ?

9. What is the relation of 6 to 36 ? Of 12 to 36 ? Of 30 to 36 ?

OBSERVATION. The relation of 30 to 36 is the relation of 5 sixes to 6 sixes. Hence it is the relation of 5 to 6, or

10. The cost of 6 oranges is what part of the cost of 36 oranges ?

11. Let the cost of 36 oranges be 72 cents. What, then, is the cost of 6 oranges ? Of 12 oranges ? Of 18 oranges ?

12. What is the relation of 18 to 12 ?

OBSERVATION. - The relation of 18 to 12 is the relation of 3 sixes to 2 sixes. Hence, it is the relation of 3 to 2, or .

13. If 12 apples cost 10 cents, what is the cost of 18 apples ?

ANALYSIS. — 18 apples are of 12 apples and cost of 10 cents; of 10 cents are 15 cents.

14. What is the relation of 24 to 18 ? Of 30 to 24 ?

15. The cost of 18 pens is 12 cents. What is the cost of 24 pens?

16. The cost of 24 pens is 20 cents. What is the cost

of 18 pens?

[blocks in formation]

6 is į of what number? 12 is 2 times what number? 12 is of what number? 18 is 3 times what number? 18 is of what number? 12 is of what number? 18 is of what number? 24 is 4 times what number? 24 is of what number? 24 is of what number? 12 is of what number? 18 is of what number? 24 is of what number? 30 is 5 times what number? 30 is 5 of what number? 30 is ã of what number ? 30 is of what number? 12 is g of what number? 18 is g of what number? 24 is 4 of what number ? 30 is of what number? 36 is 6 times what number? 36 is g of what number? 36 is g of what number ? 36 is of what number? 36 is of what number? 6 is į of what number?

12 is of what number? 18 is 4 of what number? 24 is 4 of what number? 30 is of what number? 36 is of what number? 42 is 7 times what number? 42 is į of what number? 42 is { of what number? 42 is of what number? 42 is of what number ? 42 is į of what number? 12 is of what number? 18 is į of what number? 18 is of what number? 24 is of what number? 24 is of what number? 30 is of what number? 30 is 5 of what number? 36 is of what number? 36 is of what number? 42 is Z of what number? 42 is z of what number? 48 is of what number? 54 is of what number? 60 is of what number? 60 is 11 of what number? 66 is it of what number?

LESSON XXIII.

1. How many 7's in 14? What part of 14 is 7 ?

2. If 14 pounds of maple sugar cost one dollar, what should be the price of 7 pounds ?

3. How many 7's in 21 ? What part of 21 is 7 ?

4. If 21 lemons cost 60 cents, what is the cost of 7 lemons ? Of 14 lemons ?

5. How many 7's in 28 ? What part of 28 is 7 ?

6. If 28 yards of carpet cost $32, what is the price of 7 yards ? Of 14 yards ? Of 21 yards ?

7. What is 3 of 32 ? What is of 32 ?
8. How many 7's in 35? What part of 35 is 7 ?

9. If $ 60 is the price paid for 35 books, how much should be paid for 7 books ? For 14 books ? For 21 books ?

10. What is { of $ 60 ? of $ 60 ? of $ 60 ? of $ 60?

11. How many 7's in 42 ? What is the relation of 7 to 42 ?

12. If 42 yards of cloth cost $66, what is the price of 7 yards ? Of 14 yards ? Of 21 yards ?

13. What is 4 of $ 66 ? 5 of 66 ?
14. What is the relation of 14 to 21 ? Of 21 to 14 ?

15. If 21 marbles cost 15 cents, what is the cost of 14 marbles ? What is į of 15 cents ?

16. If 14 marbles cost 18 cents, what is the cost of 21 marbles? What is į of 18 cents ?

17. At the rate of 4 apples for 7 cents, what is the cost of 8 apples ? 20 apples ? 32 apples ?

18. At the rate of 5 pencils for 7 cents, what is the cost of 35 pencils? How many pencils can be bought for 63 cents ?

19. What is the relation of one day to one week? What is the relation of one week to one day ?

« PreviousContinue »