Page images
PDF
EPUB

LESSON XVIII.

that per

1. If 3 yards of cambric cost 33 cents, what is the cost of one yard ?

2. How far does a horse travel in one hour, if he travels 35 miles in 5 hours ?

3. A man paid $36 for 3 suits of clothes. What was the price for each suit, if each cost the same amount ?

4. If 4 marble-top tables, all of the same style, cost $36, what is the cost of one table ?

5. The cost of 2 kitchen ranges was $ 40. How much is one range worth? 6. If 40 cents is paid for riding 4 miles, what rate is

mile? 7. If Mr. A. can travel 40 mi in 5 hours, how far can he travel in one hour ?

8. The price paid for 4 sheep was $44. What was the average price for each sheep?

9. If a man's wages are $ 45 for 5 weeks, how much does he earn each week ?

10. How much does each laborer earn a week, if 4 laborers earn $ 48 ?

11. Mr. H. divided $ 50 equally among his 5 children. How much was given to each ?

12. A distance of 55 miles of railroad was divided into 5 equal sections. How many miles were in each section ?

13. The rent of a cottage for 5 months was $ 60. What was the rent per month ?

14. A steamship sails 60 miles in 3 hours. What is its rate of speed per hour?

15. A contractor divided $100 equally among 5 men. How much did he give to each man ?

16. A man paid $ 80 for 4 office desks, which were exactly alike. What was the price of one desk?

LESSON XIX.

1. At $2 a yard, how many yards of carpet can be bought for $4 ?

2. At $2 an ounce, how many ounces of a certain drug can be bought for $6?

3. At the rate of $3 a day, in how many days can a man earn $ 6?

4. At 2 cents each, how many roses can be bought for 8 cents ?

5. How many miles can a man ride for 8 cents, if he pays 4 cents for riding one mile ?

6. At $3 a yard, how many yards of silk can be bought for $9?

7. At $2 a pair, how many pairs of skates can be bought for $ 10?

8. If one cord of wood costs $5, how many cords can be bought for $ 10?

9. At $ 2 a day for each man, how many men can earn $ 12 in one day ?

10. At 3 cents a pound, how many pounds of salt can be bought for 12 cents ?

11. If one quart of oil costs 4 cents, how many quarts can be bought for 12 cents ?

12. At $2 for each day, in how many days can a man earn $ 14?

13. A man paid $15 for hats at $3 each. hats did he buy?

14. A lady paid 15 cents car fare for herself and friends. If the fare for each person was 5 cents, how many persons were paid for ?

15. At 10 cents a box, how many boxes of berries can be bought for 50 cents ? For 70 cents ? For 90 cents ? For 100 cents ?

How many

LESSON XX.

1. If there are 4 pecks in one bushel, how many

bushels are there in 16 pecks ?

2. If a contractor can erect 2 houses each month, in how many months can he erect 18 houses ?

3. If a pear tree grows 3 inches each week, in how many weeks will it grow 18 inches ?

4. In how many days will a pupil recite 20 lessons, if he recites 2 lessons each day ?

5. If one pair of shoes costs $4, how many pairs can be bought for $20 ?

6. At $5 a barrel, how many barrels of flour can be bought for $20 ?

7. If a man can work only 3 days each week, in how many weeks can he work 21 days?

8. At $2 each, how many umbrellas can be bought for $ 22 ?

9. At $2 a dozen, how many dozen pearl buttons can be bought for $ 24 ?

10. If a farmer can plow 3 acres of land each day, in how many days can he plow 24 acres ?

11. If a farmer's stock consume 4 tons of hay each month, in how many months do they consume 24 tons ?

12. At the rate of 5 miles an hour, in how many hours can a man travel 25 miles ?

13. At $3 a yard, how many yards of silk can be bought for $ 27 ?

14. There are 4 quarts in one gallon. How many gallons are there in 28 quarts ?

15. At $2 a yard, how many yards of velvet can be bought for $30 ?

16. There are 3 feet in one yard. How many yards are there in 27 feet ?

LESSON XXI.

1. A farmer obtained 30 pounds of wool from his sheep, which was an average of 3 pounds of wool from each sheep. How many sheep had he?

2. At 5 cents each, how many lead pencils can be bought for 30 cents ?

3. At the rate of 4 cents each, how many lemons can be bought for 32 cents ?

4. How many quarts of oil at 3 cents a quart can be bought for 33 cents ?

5. If there are 5 trees in each row, how many rows of trees are there in an orchard of 35 trees ?

6. At $3 a hundredweight, how many hundredweight of flour can be bought for $ 36 ?

7. If a man earns $ 4 each day, in how many days can he earn $ 36 ?

8. If a dealer sells 2 carriages each day, in how many days will he sell 40 carriages ?

9. Four pecks equal one bushel. How many bushels do 40 pecks equal ?

10. If a man can dig 5 bushels of potatoes each hour, in how many hours can he dig 40 bushels ?

11. At the rate of $ 4 for one chair, how many chairs can be bought for $44 ?

12. If, with a machine, a man can cut 5 acres of grass each hour, in how many hours can he cut 45 acres ?

13. If a family consume 4 pounds of meat each day, in how many days do they consume 48 pounds?

14. If a horse can walk 5 miles an hour, in how many hours can he walk 50 miles ?

15. A dealer sold 5 barrels of flour each day until 60 barrels were sold. In how many days were the 60 barrels sold ?

LESSON XXII.

1. One yard equals 3 feet. How many feet in of a yard ? In of a yard ?

2. One gallon equals 4 quarts. How many quarts in 1 of a gallon? In of a gallon?

3. A chain is 5 yards long. How long is of the chain ? of it?

4. A wire 5 feet in length is cut into fifths. How long is of the wire ? of it?

5. There are 6 working days in each week. How many working days are there in of a week ?

6. If one peck equals 8 quarts, how many quarts equal of a peck?

7. If a man can earn $ 9 a day, how much can he earn in of a day?

8. A rope is 10 feet long. What is the length of of it? Of of it? Of of it ?

9. A house lot is 12 rods long. Find şof the length. 10. The cost of a lady's bonnet was $ 12.

What was å of the cost?

11. The distance from A to B is 15 miles. How far did a man travel who went şof the distance ?

12. There are 15 pupils in a class, f of whom are boys. How many boys are there in the class ?

13. A flag pole extended 15 feet above the roof, and of it was broken off in a storm. How many feet were broken off ?

14. James is 16 years of age, and Clarence is as old. How old is Clarence ?

15. Sarah picked 18 quarts of cherries, and Alice as many. How many quarts did Alice pick ?

16. Mary shelled 4 quarts of peas, and her sister as many. How many quarts did the sister pick ?

« PreviousContinue »