Page images
PDF
EPUB

LESSON XIII.

1. If a man has worked 4 days, and a boy } as many days, how many days has the boy worked ?

2. A gallon of oil costs 6 cents, and a spool of thread costs į as much. How much does the thread cost ?

3. A girl gathered 6 quarts of nuts, and a boy } as many. How many quarts did the boy gather?

4. A man walked 8 miles, and his son { as far. How far did the son walk ?

5. A farmer had 8 horses in a field, and as many horses in his barn. How many horses were there in the barn ?

6. A slate costs 9 cents, and a pencil f as much. What is the cost of the pencil ?

7. A woman earned $10, and her daughter earned į as much in the same time. How many dollars did the daughter earn ?

8. A boy earned 10 cents, and paid of it for a top. What was the cost of the top ?

9. A man bought 12 head of cattle, and sold 1 of them. How many cattle did he sell ?

10. Mr. A. rode 12 miles by rail, and walked as far. How far did he walk ?

11. A man paid $12 for coal, and as much for wood. How much did he pay for the wood ?

12. A man paid $ 14 for a saddle, and } as much for a bridle. How much did he pay for the bridle ?

13. Mr. B. paid $ 15 for an overcoat, and į as much for a hat. How much did he pay for the hat?

14. James is 15 years of age, and Charles is š as old. What is the age of Charles ?

15. There are 16 ounces in one pound. How many ounces are there in į of a pound ? In of a pound ?

LESSON XIV.

corn,

1. There are 16 sheep in one field, and I as many in another. How many sheep are there in the second field ? 2. A man bought 18 bushels of oats, and { as much How many

ushels of corn did he buy? 3. Mr. B. earns $ 18 a week, and his son earns į as inuch. How much does the son earn ?

4. Bruce is 20 years of age, and his brother is į as old. How old is the brother ?

5. A boy paid $20 for a suit of clothes, and as much for a pair of shoes. How much did the shoes cost him ?

6. There are 20 pupils in a class, of whom are boys. How many boys are there in the class ?

7. A lot is 21 rods in length, and as much in width. How wide is the lot ?

8. A chain 22 feet long was cut into halves. How long was each piece ?

9. A man started on a journey of 24 miles. The first day he traveled į of it. How far did he travel the first day?

10. A man bought 24 acres of land, of which was woodland. How much was woodland ?

11. If a piece of lead weighs 24 pounds, how many pounds does į of it weigh?

12. A man's weekly earnings are $ 25, of which he gives for rent. How much does he give for rent ?

13. The distance from A to B is 27 miles, and the distance from B to C is fas great. What is the distance from B to C?

14. Mrs. Scott is 28 years of age, and her son is 4 as old. How old is the son ?

15. Thirty dollars was paid for a folding bed, and 1 as much for a lounge. How much was paid for the lounge ?

LESSON XV.

1. A man traveled 30 miles in one day, and } as far the next day. How far did he travel the second day?

2. A farmer planted 32 trees in one lot, and 4 as many in another lot. How many trees were planted in the second lot? 3. An

express train runs 33 miles an hour, and a freight train as fast. What is the speed of the freight train ?

4. Mr. B. earns $ 36 a month, and spends of it. How much does he spend each month ?

5. A farmer bought 36 acres of land, and sold 1 of it. How many acres did he sell ?

6. Mr. C. is 40 years old, and his son is į as old. How old is the son ?

7. A dealer sold 40 bushels of corn, and } as many bushels of oats. How many bushels of oats did he sell ?

8. Mr. A. built 44 rods of fence, 4 of which he built in one day. How many rods of fence did he build in one day?

9. A pole was 45 feet high, } of which was broken off in a storm. How many feet were broken off ?

10. A man traveled 48 miles by rail, and į as far by boat. How far did he travel by boat ?

11. A drover had 50 sheep in one field, and } as many in another. How many sheep were there in the second field ?

12. A farmer owned 55 acres of land, } of which he planted in corn. How many acres were planted in corn ?

13. Mr. King earns $ 60 a month, and pays { of it for rent. How much rent does he pay a month ?

14. A man paid $ 40 for a sofa, and į as much for a dining table. How much did he pay for the table ?

15. A piece of land was sold for $60 an acre. How much was į of an acre worth?

LESSON XVI.

1. If 2 yards of velvet cost $4, what is the cost of one yard ?

2. How much does one yard of cloth cost, if 2 yards cost $ 6?

3. What is the value of one ton of soft coal, if 3 tons are worth $ 6?

4. If 2 cords of wood cost $ 8, how much does one cord cost?

5. How much can a man earn in one day, if he can earn $8 in 4 days?

6. If a man can walk 9 miles in 3 hours, how far can he walk in one hour ?

7. How much money can Mr. B. earn in one day, if he can earn $10 in 2 days ?

8. What is the cost of riding one mile, at the rate of 10 cents for 5 miles ?

9. A father divided $12 equally between his two boys. How much money did each boy receive ?

10. If 3 yards of silk are worth $ 12, what is the value of one yard ?

11. If 4 lead pencils are worth 12 cents, how much is one pencil worth ?

12. What is the cost of one top, if 2 tops cost 14 cents ?

13. If 3 bunches of radishes are worth 15 cents, how much is one bunch worth ?

14. If 5 barrels of cider are worth $15, what is the cost of one barrel ?

15. If 2 tons of coal cost $ 16, what is the cost of one ton ?

16. What is the cost of one orange, if 4 oranges cost 16 cents ?

LESSON XVII.

[ocr errors]

1. What is the cost of one ton of coal, if 3 tons cost $ 18?

2. If Mr. B. can earn $20 in 2 weeks, how much can he earn in one week ?

3. If 20 cents is the cost of 4 lemons, at the same rate what is the cost of one lemon ?

4. If 5 horses consume 20 quarts of oats at one feed, how many quarts on an average does each horse consume ?

5. What is the cost of one quart of oil, if 3 quarts cost 21 cents ?

6. If 2 tons of hay cost $ 22, how much does one ton of hay cost ?

7. The cost of 2 dozen eggs is 24 cents. How much does one dozen of the eggs cost ?

8. What is the cost of one pair of shoes, if 3 pairs cost $ 24?

9. A man can earn $ 24 in 4 weeks. How much does he earn in one week ?

10. If 5 barrels of flour can be bought for $ 25, what is the cost of one barrel ?

11. What is the cost of one pound of grapes, if 3 pounds cost 27 cents ? 12. A farmer paid $ 28 for 4 head of sheep.

What was the cost of each sheep, if all are of equal value ?

13. If in one week 3 boys, each earning the same amount, can earn $30, how much does each boy earn ?

14. What is the cost of one paper of needles, if 5 papers cost 30 cents ?

15. Four boys shared equally a melon which cost 32 cents. How much should each one pay ?

16. If the value of 3 sheep is $ 21, what is the value of one sheep ?

« PreviousContinue »