Page images
PDF
EPUB

45 Sheerness, John Chettle, who shall change on one Sunday in every six

weeks with the Preachers of the Rochester and Maidstone

Circuits. 46 Margate, John H. A dams, Thomas R. Fisher. 47 Dover,

John Geden, Samuel Brown, jun., George Blencowe ; James

Jarrett, Supernumerary. 48 Deal,

William 'Wedlock, Samuel Beard ; James Gartrell, Supernu

merary. 49 Rye, .

James Mole, who shall change on one Sunday in every five

weeks with the Preachers at Tenterden and Sandhurst. 50 Tenterden, John Knowles, sen., Henry B. Britten. 61 Sandhurst, Thomas Robinson, James Hirst. 52 Maidstone, James Rosser, Richard Cooper. IV. NORWICH AND LYNN DISTRICT.-Thomas Hamer, Chairman

Thomas Stephenson, Financial Secretary. 53 Norwich, Thomas Hamer, Thomas S. Monkhouse, James P. Dunn. 54 Bungay, Thomas Ballingall, Joseph Peachey. 55 North Walsham, Daniel Jackson, Henry Owen. 56 Yarmouth, Benjamin Firth, John H. Norton; William Fowler, Super

numerary. 57 Lowestoff, George North, James Clapham. 58 Framlingham, Richard Greenwood, Alfred Lockyer. *59 Diss,

Thomas Stephenson, John M. Joll, John Harding; John

Reynolds, sen., Supernumerary. 60 New-Buckenham, Jaines Baker. 61 Bury St. Edmund's, James Waller, Henry Graham. 62 Holt,

Philip Jameson, Thomas Garbutt, jun. 63 Lynn,

William Dixon Goy, Thomas R. Jones. 64 Swaffham, Henry Cheverton, Joseph Midgley. 65 Downham, Robert Gover, Samuel Durrie. 66 Walsingham, William Wilson, Ist, John Booth; James Burley, Surernu.

* merary. .'

N. B. Brother Booth resides at Wells.
67 Wisbeach, Robert Bond, James S. Haigh.
68 Thetford, James Cooke, sen., John Drake.
69 Mildenhall, William Taylor, Elisha Balley.
70 Ely,

William Edwards, William Bramford.
V. OXFORD DISTRICT.Thomas Rogers, Chairman.

James J. Topham, Financial Secretary. 71 Oxford, Thomas Rogers, Thomas Thompson. 72 High-Wycomb, Isaac Phenix, George F. Driver ; Samuel Robinson, Super

numerary. 73 Witney,

John Roberts, Samuel H. Wardley. 74 Banbury, Joseph Hollis, Thomas Jones, Ist. 75 Newbury,

Nicholas Sibly, Robert Dugdale. 76 Reading,

James J. Topham, John G. Avery. 77 Hungerford, William Homer, Peter Budd.

N. B. Brother Budd resides at Marlborongh. 78 Watlington, William Harvie, John T. Smith; John Langstone, Supernu.

merary. 79 Brackley, John Coates, Hender Geach, William S. Bestall. 80 Chipping-Norton, James Lancaster, John Tucker. 81 Swindon, Robert Cooke, Thomas Nightingale.

N.B. Brother Nightingale resides at Farringdon. 82 Wantage, Maurice Britton, William Baker, jun.

N. B. Brother Baker shall reside at Abingdon. 83 Aylesbury, James Rathbone, Frederick Payne.

VI. PORTSMOUTH DISTRICT.-Thomas Douty, Chairman.

William Sharpe, Financial Secretary. 84 Portsmouth, William Sharpe, Robert M. Macbrair ; Jonathan Edmondson,

Supernumerary. 85 Gosport, John George, Charles Rawlins. 86 Salisbury,

Thomas Dowty, Thomas H. Walker. 87 Poole,

Samuel Trueman, William Henley, John Bowman. 88 Ringwood, John Hanson, who shall change regularly on the Lord's day

with the Preachers at Poole. 89 Newport, Isle of Wight, Joseph Lewis, James Golding, Henry Groves.

N. B. Brother Groves resides at Cowes, and brother Golding

at Ryde. 90 Southampton and Winchester, Joseph Pratten, John D. Carey, John Dowty. 91 Andover, John W. Cotton, John Sharman.

N.B. Brother Sharman resides at Whitchurch. 92 Chichester, Charles Currelly, Thomas Flower.

VII. GUERNSEY DISTRICT.-Samuel Hope, Chairman. 93 Guernsey, (English,) George Jackson, Ebenezer Tovey; William Fish, Su

pernumerary. 94 Guernsey, (French,) John de Putron, Philip Guiton; John de Queteville,

Supernumerary. 95 Alderney, Daniel Robin. 96 Jersey, (English,) Samuel Hope. 97 Jersey, (French,) Philip Tourgis, John Renier ; Amice Ollivier, Supernu.

merary.
VIII. DEVONPORT DISTRICT.-Corbett Cooke, Chairman.

James Grose, Financial Secretary. 98 Devonport, Corbett Cooke, Thomas W. Smith, Daniel Chapman. 99 Plymouth, William Beal, Jaines Grose. 100 Launceston, Thomas Bersey, John W. Roberts ; Robert Bentham, Su.

pernumerary. 101 Holdsworthy, Charles Vibert, William J. Dawson. 102 Kilkhampton, William Mowat, Robert Pargitur. 103 Liskeard, John Ryan, 2d, Joseph B. West. 104 Saltash, Oliver Henwood, Benjamin Elvins ; William Sleep, Supernu

merary. 105 Tavistock, Thomas Payne, Paul Clarke ; Joseph Armstrong, Supernu

merary. 106 Camelford, John T. Barr, George Savery. 107 Kingsbridge, William Hill, sen., James Sutch. 108 Brixham, William Beckwith, Henry Hicks.

N.B. The junior Preacher resides at Dartmouth. 109 Ashburton, William Box, Henry Daniels.

N.B. Brother Daniels resides at Buckfastleigh.
IX. CORNWALL DISTRICT.John Hobson, Chairman.

Samuel Dunn, Financial Secretary. 110 Redruth, John Hobson, Samuel W. Christophers. 111 Camborne, Samuel Dunn, Thomas Withington ; Joseph Womersley, Su.

pernumerary. 112 Tuckingmill, James Akerman, Henry Botterell. 113 Falmouth, James Mowat, John G. Wilson. 114 Truro,

John Hall, Henry W. Williams, John Smart. 115 Gwennap, Samuel Timms, who shall change on one Sunday in every four

weeks with the Preachers at Redruth. 116 St. Agnes, Elias Thomas, John Dawson. 117 St. Austle, Joseph Fletcher, Edwin J. Sturges, John Osborne.

118 St. Mawes, Charles Williams, who shall change once a month on the

Lord's day with the Preachers at St. Austle. 119 Bodmin, John Cullen, Thomas Robinson, jun. 120 St. Columb, Thomas Wood, Ist, George Millsom. 121 Penzunce, William Burt, James B. Godden; John Reynolds, jun., Su

pernumerary. 122 St. Just, Thomas Jewell, Peter Parsons. 123 St. Ives, John Saunders, William Appleby, Christopher Ridler. 124 Scilly Islands, Battinson Kay. 125 Helstone,

Richard Williams, George Beard, John M. Budden ; Charles

Colwell, Supernumerary. 126 Hayle,

John Smith, 2d, James Cooke, jun.
X. EXETER DISTRICT.-Richard Ray, Chairman.

Joseph Wood, Financial Secretary. 127 Exeter, Joseph Wood, Jarvis Cheesman, James Smith; Edward Mill

ward, James Odgers, Supernumeraries. 128 Tiverton, James Allen, jun., Edward Shelton. 129 Taunton and Wellington, John Wevill, Zephaniah Job; Francis Collier,

Joseph Lysk, Supernumeraries. 130 Bridgewater, James Stott, Benjamin Ridsdale. 131 South-Petherton, Richard Moody, Thomas Collins, 2d.

N. B. Brother Collins shall reside at Crewkerne. 132 Axminster, John Robinson, Thomas Furze; John W. Etheridge, Super,

numerary. 133 Bridport, John Heap, George F. White. 134 Barnstaple, Benjamin Carvosso, James Meadmore, William Andrews. 135 Bideford, Richard Ray, John Smith, ist.

N.B. Brother Smith shall reside at Great-Torrington. 136 Dunster, , Humphrey B. Trethewey, Thomas Llewellyn.

N. B. The Superintendent shall reside at Williton. 137 Oakhampton, John Rodgers, Nicholas C. Pridham. 138 Teignmouth, William W. Rouch, Joseph Kirk. XI. BRISTOL DISTRICT.Jacob Stanley, sen., Chairman.

Abraham E. Farrar, Financial Secretary. 139 Bristol, North, (King-street, &c.,) Jacob Stanley, sen., Abraham E. Farrar,

Josiah Hill, John Lomas, Frederick Griffiths; John Wood row, Joseph Bowes, William Howarth, Joseph Collier,

Robert James, Joshua Fielden, Supernumeraries. 140 Bristol, South, (Langton-street, &c.,) James Shoar, Frederick Calder, Joseph

Lawton; William Radford, Supernumerary. 141 Kingswood, John Evans, William Hill, jun. ; Robert Smith, Governor of

Kingswood School. 142 Banwell, Joshua Wade, John Allin; John Sydserff, - Matthew Day,

Supernumeraries. 143 Stroud, John Stevens, Samuel Lawrence. 144 Dursley, William Brocklehurst, John Rossell, 2d, William Brailey;

Thomas Fletcher, Thomas Talboys, Daniel Osborne, Super

numeraries. 145 Downend, William Griffith, sen., James Bartholomew. 146 Gloucester, William Constable, William Griffith, jun. 147 Tewkesbury, Samuel Sewell, John Fletcher.

Samuel Sewell, John 148 Cheltenham, John M'Owan, William R. Williams ; George Robinson, Su

pernumerary. 149 Newport, (Monmouthshire,) Thomas Graham, Joseph Wilkinson ; Charles

Haime, Supernumerary. 150 Monmouth, Thomas Armett, Thomas Bolas. 151 Abergavenny, William Baker, sen., James Collier.

152 Ledbury and Forest of Dean, James Etchells, Joseph Payne, James Ro

berts. 153 Hereford, Thomas Brothwood, William Hopkins. XII. BATH DISTRICT.-John Brown, sen., Chairman.

John Slater, Financial Secretary. 154 Bath,

John Brown, sen., William L. Thornton ; Thomas Ashton,

Seth Morris, Supernumeraries. 155 Bradford, (Wilts.,) John Boyd, Jacob Stanley, jun. 156 Midsomer-Norton, John Slater, John Brandreth, Edward Nye; John Bond,

Supernumerary. 157 Frome, Robert Wheeler, John Overton. 158 Warminster, Levi Waterhouse, who shall change on every fifth Sabbath with

the Preachers at Frome. 159 Melksham, Henry V. Olvers, Matthew Andrew. 160 Devises, Richard Hornabrook, who shall change on one Sabbath in

every six weeks with the Preachers at Melksham. . 161 Shepton-Mallet, John Simmons, Thomas Heeley, Joseph Sanger. 162 Sherborne, John Radford, Thomas S. Wood; John W. Cloake, Supernu

merary. 163 Weymouth, Robert Sherwell, John W. Thomas.

N. B. Brother Thomas resides at Portland. 164 Dorchester, John Mason, sen., George Clement. 165 Shaftesbury, John Crowe, James Taylor. 166 Glastonbury, Robert Colman ; William Trampleasure, Supernumerary...

N. B. Brother Colman shall change on one Sunday in

every six weeks with the Preachers at Shepton-Mallet. XIII. FIRST SOUTH WALES DISTRICT.John Nicklin, Chairman.

(English Preaching.) 167 Swansea, Paul Orchard, John B. Alexander.

N. B. The second Preacher of the Swansea Circuit is to reside

at Neath. 168 Merthyr-Tydvill, John Nicklin, Samuel Lucas, 2d. 169 Brecon,

Evan Parry, Richard Riley, 170 Cardiff, Thomas Webb, Thomas Hardy, jun,; William Pearson,

sen., Supernumerary. 171 Carmarthen, William Tarr, William Clegg, jun. ; Thomas Warren, Ellis

Hall, Supernumeraries. 172 Haverford-West, John W. Button, George Southern. 173 Pembroke, Richard Shepherd, Henry M. Harvard. XIV. SECOND SOUTH WALES DISTRICT.-Hugh Hughes, Chairman.

John Davies, Financial Secretary,

(Welsh Preaching.) 174 Merthyr-Tydvili, William Evans, Lewis Williams, Robert Jones, 2d. 175 Crickhowell, Evan Edwards, Owen Owens. 176 Cardiff; Robert Owen, John Davies, John Rees; Morgan Griffith,

Supernumerary.

N. B. Brothers Davies and Griffith reside at Cowbridge. 177 Brecon, John Hughes, 2d. 178 Llandilo, David Morgan.

N. B. The Brecon Preacher is to spend two Sundays in erers

six weeks in the Llandilo Circuit; and the Llandilo Preacher

is to spend one week in six in the Brecon Circuit, 179 Carmarthen, Hugh Hughes, William Davies, Ist.v

jer P IN. B. Brother Davies resides åt Kidwelly. * di p *

180 Swanseaz'' ( William Hughes, John Richards. sons

. 181 Cardigan, . Thomas Thomas, Timothy Jones. 182 St. David's, Thomas Jones, 2d, who is to spend three Sundays in every

quarter in the Cardigan Circuit; and one of the Cardigan Preachers is to spend two Sundays in every quarter in the St.

David's Circuit. 183 Aberystwith, Griffith Hughes. 184 Machynlleth, John Bartley.

N.B. The Preachers in the two preceding Circuits are to

change on two Sabbaths in every three months. 185 Llanidloes, John Lloyd, Book-Steward; Isaac Jenkins, Editor. XV. NORTH WALES DISTRICT.-Edward Anwyl, Chairman.

John L. Richards, Financial Secretary.

(Welsh Preaching.) 186 Ruthin and Denbigh, William Rowlands, William Powell; David Jones,

Owen Jones, Supernumeraries. 187 Llangollen, John L. Richards, David Gravel. 188 Llanrwst, David Evans, Ist, Richard Bonner. 189 Holywell, John Jones, Methuselah Thomas. 190 Mold,

Evan Hughes, David Evans, 2d. 191 Llanasa, Rowland Hughes, Benjamin Roberts. 192 Beaumaris, William Batten, Edward Anwyl, John R. Chambers. .

N. B. Brother Anwyl resides at Amlwch. 193, Carnarvon, David Williams, Lewis Jones. 194 Pwllheli, Thomas Hughes.

N. B. The Preachers of the two preceding Circuits shall change

quarterly
195 Dolgelly, Lot Hughes, Henry Wilcox.
196 Barmouth,

Robert Williams.
N.B. 1. Brother Wilcox shall divide his labours between the

Dolgelly and Barmouth Circuits.
2. The Superintendents of the two preceding Circuits

shall change on two Sundays in every six weeks. 197 Llunfyllin, Humphrey Jones, Robert Jones, Ist.. 198 Llanfair, near Welshpool, Richard Prichard.

N.B. 1. Brother Robert Jones shall divide his labours between

the Llanfyllin and Llanfair Circuits. 2. The Superintendents of the two preceding Circuits

shall change on two Sundays in every six weeks. XVI. BIRMINGHAM AND SHREWSBURY DISTRICT.Richard :

Waddy, Chairman.

Daniel Wallon, Financial Secretary. 199 Birmingham, West, (Cherry-street, &c.,) Philip C. Turner, George B. Mac.

donald, Charles Prest, Ebenezer Moulton ; Robert Melson,

Samuel Loxton, Supernumeraries. 200 Birmingham, East, (Belmont-row, &c.,) Daniel Walton, John E. Coulson,

John C. Leppington. 201 West-Bromwich, George Marsland, Robert Leake, 202 Wednesbury, Thomas Eastwood, James Cheeswright, Henry Wilkinson,

John Parry. 203 Walsall, William Davies, 3d, George Hobill, Jesse Edgoose. .. 204 Wolverhampton, Samuel Webb, James Walton, William J. Skidmore. 205 Dudley, Walter Lawry, Simeon Noall, Thomas Hardy, sen. ; James

Gill, Supernumerary...... 206 Stourbridge, William Davies, 2d, William Drewitt. 207 Stour port, Richard Waddy, Henry Hickman. :* 208 Worcester, , ... Joseph Earnshaw, Frederick F. Woolley.

« PreviousContinue »