Page images
PDF
EPUB

CHAPTER XIV.

At $6 a

1. How much is 0.3 (io) of $20 ? 0.4 ? 0.6 ? 0.9 ? 0.5 ? 0.7 ? 0.2 ? 0.8 ?

2. A man having 10 cows sold 0.4 of them. How many did he keep?

3. Henry rode 3 hours at the rate of 10 miles an hour, and Frederic rode 0.6 as many miles in an hour. How many hours did it take Frederic to ride as far as Henry rode in 3 hours ?

4. How much is one half of 10 ? 0.5 of 10?

5. A nan paid 0.7 of $60 for coal. ton how many tons did he buy?

6. Take 12, add 8, multiply by 2, divide by 10, multiply by 5, add 5, divide by 5, multiply by 6. What is 0.8 of the result ?

7. If 12 men do a piece of work in 6 days, in how many days can 6 men do the same piece of work ?

8. Mary having 65 cents bought a dozen pencils and had 5 cents left. What did she pay for each pencil ?

9. A dealer bought oranges at 25 cents a dozen, and sold them at 3 cents apiece. What is his profit on 5 dozen oranges ? 0.6 of his profit ?

10. What is one half of 0.4 of 30 ?

11. If I pay $20 for 10 yards of cloth, what is the price of 0.8 as many yards ?

12. What is 0.5 of the sum of 9 and 31 ?

13. To 0.7 of 50 add 1, divide by 6, multiply by 4, add 4, divide by 7. What is half the result?

14. Frank had half a dollar and paid 0.6 of it for a bat. What did he pay for the bat?

15. From the sum of 38 and 7, take the difference between 62 and 54.

16. A grocer bought apples at $1 a bushel and sold them at 35 cents a peck. What was his profit on a peck of apples ?

17. If a man earns $3 a day, how many days must he work to earn $27 ?

18. If a horse travels 48 miles in 6 hours, how far does he average an hour ?

19. What cost 9 barrels of flour at $6 a barrel ?

20. There are 24 hours in a day. How many hours in half a day? In a third of a day? fourth of a day? In a sixth of a day? In an eighth of a day? In a twelfth of a day?

21. There are 60 minutes in an hour. How many minutes in 0.2 of an hour ?

In 0.5 of an hour ?

22. If eight boxes of butter weigh 40 pounds, what is their average weight ?

In a

CHAPTER XV.

READ the following exercises thus :

Tio, read four hundredths, or four divided by a hundred.

[ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][ocr errors][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][subsumed][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Read the following thus :
0.04, read four hundredths.
3.36, read three, and thirty-six hundredths.

[blocks in formation]

0.06 0.50 0.49 0.01 0.69 1.18 5.32 6.71 2.09 7.17

0.09 0.67 0.17 0.45 0.27 7.54 8.11 3.17 1.26 6.59

0.94 0.33 0.05 0.82 0.03 6.27 9.35 5.72 8.57 4.33

0.65 0.25 0.13 0.31 0.99 5.93 2.81 6.17 3.21 9.89

[blocks in formation]

CHAPTER XVI.

1. How many cents in a dollar ?
2. One cent is what part of one dollar ?

3. What part of a dollar is 3 cents ? 5 cents ? 8 cents ? 29 cents ? 98 cents ? 25 cents ? 50 cents ?

8 cents may be written $0.08, 29 cents $0.29.

4. What is one half of $0.80 ? One third of $0.24 ? One fifth of $0.10 ? One tenth of $1.20 ?

5. Take $0.98 from $1.07.

6. When 12 pounds of sugar are worth $0.72, what is half a pound worth ?

7. At $0.25 a dozen, how many eggs will $1.25 purchase ?

8. What is the price of 6 boxes of berries at the rate of 2 boxes for $0.25 ?

9. What is the sum of $0.85, $0.09, and $0.06 ?

10. How many blank books at $0.12 each can you buy for $0.84 ?

11. A man divided $63 equally among his 4 sons and 3 daughters. How many dollars did each child receive ?

12. From one dollar take the sum of $0.87 and $0.05.

13. How many pounds of grapes at $0.08 a pound will $0.48 purchase ?

14. What is one fifth of $0.25 ? Of $0.50. Of $0.30 ? Of $0.20 ?

15. When 5 quarts of milk cost $0.40, what is the price of a quart ?

16. What will half a bushel of apples cost at $0.20 a peck ?

17. A boy spends $0.15 a day for his lunch. In how many days will his lunches cost $0.75 ?

18. Name 3 coins together equal in value to $1.00. 4 equal to $0.50. 5 equal to $0.25.

19. When milk is worth $0.06 a quart, how much must be paid for half a gallon? How much for a pint ?

20. How many yards of cloth at $0.05 a yard can be bought for half a dollar ?

21. When 5 yards of ribbon cost $0.30, what is the price of half a yard ?

22. From the sum of $0.37 and $0.06, take $0.08.

23. What is the price of a bushel of potatoes, when a peck costs $0.25 ?

24. From the sum of $0.78 and $0.05, take $0.08.

25. What is the cost of a pint of syrup at $1.20 a gallon ?

« PreviousContinue »