Page images
PDF
EPUB
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][graphic][ocr errors]

ALBANY:
PRINTED BY E. ("ROSWELL, PRINTER TO THE STATE.

1836.

.-7

[ocr errors][merged small][ocr errors]

UNIVERSITY OF CHCACO

LIBRARIES

266892 MARCH 1930

STATE OF NEW-YORK.

No. 1.

OFFICIAL LIST

OF THE

MEMBERS OF ASSEMBLY,

ELECTED IN NOVEMBER, 1835.

Albany-William Seymour, John C. Schuyler, Daniel Dorman.
Allegany-Calvin P. Chamberlain.
Broome-Judson Allen.
Cattaraugus—David Day.

Cayuga-Charles E. Shepard, Dennis Arnold, Richard L. Smith, William Wilber.

Chautauque-Richard P. Marvin, Thomas B. Campbell. Chenango-William Knowlton, Nicholas B. Mead, Squire Smith. Clinton-Lemuel Stetson.

Columbia—Peter Groat junior, Charles B. Dutcher, Adam I. Shaver.

Cortland—Chauncey Keep, Cephas Comstock.
Delaware—James W. Knapp, John Griffin.

Dutchess-Stoddard Judd, Abijah G. Benedict, Cornelius H. Cornell, William Eno.

Erie-George P. Barker, Wells Brooks.
Esser-Thomas A. Tomlinson.
Franklin-Luther Bradish.

Genesee-Amos Tyrrell junior, Charles O. Shepard, Samuel Richmond.

Greene—Luke Kiersted, Ambrose Baker.
Herkimer-Stephen Ayres, Frederick Billinger, Thomas Hawks.
Jeferson—Lowrey Barney, Otis P. Starkey, Richard Hulbert.

[blocks in formation]

King's John Dikeman.
Lewis-Charles Dayan.
Livingston-Charles H. Carroll, George W. Patterson.
Madison-John B. Yates, Ephraim Gray, William J. Hough.
Monroe-Horace Gay, Joseph Sibley, Micajah W. Kirby.
Montgomery-Joseph Blair, Henry V. Berry, Jacob Johnson.

New-York-John I. Morgan, Benjamin Ringgold, Prosper M. Wetmore, Charles P. Clinch, Thomas Herttell, Francis B. Cutting, Gcorge Scaman, Ezra S. Conner, Jesse West, Peter A. Cowdrey, George Sharp.

Niagara–Hiram Gardner.

Oneida—Henry Graves, Jared C. Pettibone, John W. Hale, John Stryker, William Knight.

OnondagaSanford C. Parker, John Wilkinson, David Munro, Daniel Denison.

Ontario–Mark H. Sibley, Amos Joncs, Henry Pardee.

Orange-Charles Borland junior, Robert Sly, Thomas Van Etten.

Orleans-John Chamberlain.
Oswego–Orville Robinson.

Olsego-Albert Benton, Lyman J. Walworth, Sumner Ely, Ivory Holland.

Putnam-Moses C. Robinson.
Queens-Jarvis Jackson.

Rensselaer-David L. Seymour, John I. Viele, Nathan West, Alexander 0. Spencer.

Richmond-John Garritson junior.
Rockland-Daniel Johnson.
Saratoga-David Benedict, Joel Lee, Samuel Stimson.
St. Lawrence-Preston King, William S. Paddock.
Schenectady-John B. Duane.
Schoharie-Hiram Walden, Alvin Wilkins.
Seneca—John G. Tubbs, Henry Simpson.
Steuben-Henry Switzer, Lemuel B. Searl.
Suffolk-Charles A. Floyd, Nathaniel Topping.
Sullivan-Samuel G. Dimmick.

Tioga-Elijah H. Goodwin, William H. Sutton.

Tompkins-Charles Humphrey, George B. Guinnip, William R. Fitch.

Ulster-Herman M. Romeyn, Jacob Chambers.
Warren-William Griffing.

Washington—Stephen L. Viele, Aaron Barker, Alexander Robertson.

Wayne-Reuben H. Foster, Robert Alsop.

Westchester-Prince W. Paddock, Horatio Lockwood, William Fisher.

Yates-Mordecai Ogden.

STATE OF New-YORK,
Secretary's Office.

I certify the preceding to be a correct list of the names of Members of Assembly elected in this State, at the general election held in the month of November last, according to the official returns received at this office from the county clerks respectively.

Given under my hand and seal of office, at the city [L. 8.] of Albany, the eighteenth day of December, in the year

of our Lord one thousand eight hundred and thirty-five.

JOHN A. DIX,

Secretary of State.

« PreviousContinue »