Page images
PDF
EPUB

per bushel ?

4. If five dollars will pay for the carriage of 2 cwt. 150 miles, how far may 15 cwt.' be carried for the same money?

Ans, 20 miles. 5. If when wheat is 7s.6d, the bushel, the penny

loaf will weigh 902. what ought it to weigh when wheat is 6s.

Ans. 11oz. 5pwt. 6. If 50 hushels of grain, at 50 cts. per bushel, will pay a dedi, how many bushels at 75 cents per bushel, will pay the same ?

Ans, 20 bushels. 7. If 100l. in 12 months gain 61. interest, what principal will gain the same in 8 inonths ?

Ans. £150. 8. If 11 men oan build a house in 5 months, by work. ing 12 hours per day-- 1 what time will the same number of men do it, when they work only 8 hours per day?

Ans. 7 months. 9. What number of men must be employed to finish in 5 days, what 15 men would be 20 days about?

Ans. 60 men.. 10. Suppose 650 men are in a garrison, and their pro. visions calculated to last but two months; how many men must leave the garrison that the same provisions may

be sufficient for those who remain five months ?

Ans. 390 men. 11. A regiment of soldiers consisting of 850 men are to be clothed, cach suit to contain 54 yds. of cloth, which is 14 yards wide, and lined with shalloon #yard wide; how many yards of shalloon will complete the lining?

Ans. 6941yds. 2qrs. Qna.

PRACTICE. PRACTICE is a contraction of the Rule of Three Direct, when the first term happens to be an unit or one, and is a concise method of resolving most questions that occur in trade or business where money is reckoned in pounds, shillings and pence; but reckoning in Federal Money will render this rule almost useless : for which reason I shall not enlarge so much on the subject as man ny other writers have done.

S.

[ocr errors]
[ocr errors]

T6

T2

Tables of Aliquot, or Eren Parts. Parts of a Shilling. Parts of a Pound: Parts of a cri.

to

lb, cwt. 6 is 10 O is

:56 is 4

6 8

28 3

5 0

16 2

40

14
1)
3 4

7 Parts of 2 Shillings.

2 6
1s. is

18
8d.
6d.

The aliquot part of any number 4d.

is such a part of it, as being taken a 3d.

certain number of times, exactly 2.

makes that number.

[ocr errors]

CASE I. When the price of one yard, pound, &c. is an even part of one shilling.- Find the value of the given quantity at 1s. a yard, pound, &c. and divide it by that even part

, and the quotient will be the answer in shillings, &c. Or find the value of the given quantity at 2s. per yard

, &c. and divide said value y the even part which the given price is of 2s. and the quotient will be the answer in shillings, &c. which reduce to pounds.

N. B. Tu find the value of any quantity at 2s. you need only double the unit figure for shillings; the other tig. üres will be pounds.

EXAMPLES.

1. What will 4611 yards of tape come to, at 1d per yd.?

1d. | | 461 6 value of 461yds. at 1s. per yd.

S. d.

5,7 81

£2 175. 8. d. value at 14d. 2. What cost 255lb. of cheese at 8d. per pound? 8d. 1 $ | £ 25 125. value vi 256lb. at 25. per

£8 10s. 8d value of 8d. per pound.

Ib.

£. $. d.

Pards. per yard,

486 at id. 862 at 2d. 911 at 3d. 749 at 4d. 113 at 6d. 899 at 8d.

Answers. 2 0 63

7 3 8 119 12 98

2 16 6 29 19 4

16

CASE II.

When the price is an even part of a pound—Find the salue of the given quantity at one pound per yard, &c. and divide it by that even part, and the quotient will be the answer in pounds.

EXAMPLES.

[ocr errors]

!

What will 1294 yards cost at 2s. 6d. per yard ?
£. s.

fo
2611 | 129 10 value at i per yard.

Yds.

ins. £16 Ss. 9d. valde at 28. 6d. per yard, 323 at 10.0 per yard. Answers. 61 10 0 6874 at 50

171 17 6 211 at 40

42 50 543 at 68

181 00 127 at 3 4

21 34 461 at 1 8

58 84

s. d.

f. s. d.

Note. When the price is pounds only, the given quantity multiplied thereby, will be the answer.

EXAMPLE.-11 tons of hay at 4l. per ton. Thus 11

Ans. £ 44 CASE İH When the given price is any number of shillings under an.

1. When the shillings are an even number, multiply

>

the quantity by half the number of shillings, and double the first figure of the product for shillings; and the rest of the product will be pounds.

2. If the shillings be odd, multiply the quantity by the whole number of shillings, and the product will be the answer in shillings, which reduce to pounds.

[ocr errors][merged small]
[merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small]

446,4 Ans. Yds.

f. s.

Yds. 562 at 4s. Ans. 112 8 | 372 at 11s. Ans. 204 12 378 at 2s. 37 16 264 at 9s.

118 16 913 at 14s.

639 2 250 at 16s. 200 00

[ocr errors][ocr errors]

CASE IV.

When the given price is pence, or pence and farthings, and not an even part of a shilling Find the value of the given quantity as 1s. per yard, &c. which divide by the greatest even part of a shilling contained in the given price, and take parts of the quotient for the remainder of the price, and the sum of these several quotients will be the answer in sbillings, &c. which reduce to pounds.

EXAMPLES,
What will 245 lb. of raisins come to, at 9şd. per fb.?

d.
6d. 13 | 245 O value of 245 lb. at 1s. par pound.
3d. 122 6 value of do. at 6d. per ib.
d.
. 61 3 value of do. at 3d.

per

Ib. 15 38 value of do. at 1d. per lb. 2,0)19,9 01

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

Ane. £9 19 08 value of the whole at 9d. per lb.

I given

of ar "This

372 at 14 Ans. 2 14 3 576 at 7) Ans. 18 00 325 at 21 3 0 111 541 at 97 20 17 01 827 at 41 15 10 15.672 at 11% 32 18 0

CASE V.

When the prịce is shillings, pence and farthings, and not the aliquot part of a pound-Multiply the given quan tity by the shillings, and take parts for the pence and farthings, as in the foregoing cases, and add them together; the sum will be the answer in shillings.

EXAMPLES

yard :

1. What will 246 ods. of velvet come to, at 7s. 3d. per

d. sd ] | 246 0 value of 246 yards at 1$. per yd. !

7

[ocr errors]

1722 0 value of do. at 7s. per yard.

61 6 value of do. at 3d.

per yard.

2,0)178, 36

Ans. £89 3 6 value of do. at 7s. per yard.

ANSWERS. s. d.

£ s. d. 2. What cost 139 yds. at 9 10 per yd.?

68 6 10 3. What cost 146 yds. at 14 9 per yd. ? 107 18 6 4. What cost 120 cwt. at 11 3 per cwt. ?

67 10 5. What cost 127 yds. at 984 per yd. ? 61 12 111 6. What cost 494 lbs. at 3 11+ per lb. ?

9 15 111

CASE VI.

When tne price and quantity given are of several de nominations Multiply the price by the integers in the given quantity, and take parts for the rest from the price of an integer; which added together will be the answer. This is applicable to Federal Money.

« PreviousContinue »