Page images
PDF
EPUB

4. Divide 5 dols. 9 cts, by 7. Ans. 72 c. 7 m.t 5. Divide 6 dols. 93 cts. by. 9. Ans. 77 cents. 6. Divide 168 dols. 30 cts. by. 85. Ans. $1,98 cts. 7. Divide 37 dols. 25 cts. by 298 Ans. $,125 m. 8. Divide $268 38 cts. by 135. Ans. $1,98,8 m. 9. Divide 225 dols. by 900.

Ans. $ ,25 cts. 10. Divide 155 dols. by 301.

Ans. 51 cts. 4 m. +

PRACTICAL QUESTIONS. 1. Bought 12 barrels of flour for 78 dollars; what was that à barrel ?

Ans. $6, 50. 2. If 26 gallons of molasses cost $11,44, what is that a gallon?

Ans. ,44 cents. 3. Bought 25 lbs. of coffee for 4 dollars ; how much is that à pound?

Ans. ,16 cents. 4. If 112 lbs. of sugar cost $10,64, how much will i pound cost at that rate ?

Ans. 91 cents. 5. If 18 gallons of brandy cost $42,75, what is that a gallon?

Ans. $2,375, $2,371. 6. If a man's wages be $254,04 a year, what is that a calendar month ?

Ans. $21,17. 7. A prize of 1562 dollars 55 cents is to be divided equally among 125 sailors ; what will each one receive ?

Ans. $12,50+. 8. If a man's salary be 3650 dollars in a year, or 52 weeks; what is that a week?

Ans. $70 19 cts. 2 m. 9. Bought 125 yards of cloth for $181,25; what did it cost a yard ?

Ans. $1,45.

SUPPLEMENT TO MULTIPLICATION. To multiply by a mixed number; that is, a whole number joined with a fraction, as 51, 61, 84, 7}, &c.

RULE.

Multiply by the whole number, and take }, }, }, }, &c., of the multiplicand, and add it to the product.

Note. To get of a number, divide by 4; }, divide by 2 ; 3, divide by 3; }, divide by 5; }, divide by 6. &c.

1. Multiply 47 by 181. Operation.

To multiply by }, we take } 2)47

of the multiplicand; that is, di181

vide by 2. Thus, of 47 is 234. Multiplicand=231 We then multiply by 18, and

376 add the several products togeth47

er, and the answer is 8694. Product 8691 2. Multiply 56 by 9. Obs. ={ and į; therefore

2)56 we take the multiplicand } a time

94 and of a time, which are equal of Multiplic. = 28 to of the inultiplicand. of Multiplic. = 14

We then multiply by 9, and 504 add the products together, which Answer 546

gives the answer.
3. Multiply 46 by 12. 4. How much is á of 96 ?

3)46
Thus 8)96

or thus 96
12}

5

= :12 of Multiplic. =15$

X

8)480=
552
Ans. 60

60

In the firs , we take 5 times bf 96. In the second place, we take į of 5 times 96 : either of which methods may be practised. 5. Multiply 312 by 30.

Ans. 9516. 6. Multiply 334 by 9.

Ans. 31171. 7. Multiply 511 by 194.

Ans. 98111. 8. Multiply 6597 by 5.

Ans. 339273. 9: Multiply 1825 by 77.

Ans. 130031 10. Multiply 3462 by 4.

Ans. 14425.

Ans. 567}

EXAMPLES FOR PRACTICE.

1. What will 151 acres of land come to, at $37,50 per acre ?

Ans. $581,25. 2. In 36 barrels of beans, each barrel containing 31 bushels, how

many
bushels ?

Ans. 126. 3. It takes 320 rods to make a mile, and 51 yards to make a rod; how many yards in a mile ?

Ans. 1760.

4. Sold a ship for $11341,52 ; I owned of her ;, what was my part of the money ?

Ans. $4253,07 cts. 5. What will 2354 acres of land cost, at $48,50 per acre ?

Ans. $11421,75. 6. What will 156 lbs. of Indigo come to, at 21 dollars per pound?

$ Ans. 390. 7. What will 125 yards of broadcloth cost, at $4,32 per yard ?

Ans. $54,54. 8. What cost 5} yards of satin, at 2 dollars 35 cts. per yard ?

Ans. $12,53}. 9. Bought 48 pieces of cloth, each piece containing 31 yards, at 371 cents per yard; what did the whole come to ?

Ans. $558.

A CONCISE METHOD

To find the cost of articles, when the price is an aliquot

, of even part of a dollar, (usually called Practice.) The aliquot part of any number is such a part of it, as being taken a certain number of times, exactly makes that number.—Thus, 25 cts. is an aliquot, or even part of a dollar, because 4 times 25 cents is just equal to i dollar.

A TÁBLE OF ALIQUOT, OR EVEN PARTS. 50 cents =} of a dollar. 121 cents = - of a dollar. 33} cents =] of a dollar. 10 cents

Io of a dollar. 25 cents = of a dollar. 8} cents Ia of a dollar. 20 cents = of a dollar. 61 cents of a dollar. 165 cents = 1 of a dollar. 5 cents of a dollar.

RULE.

Divide the given quantity by the number of even parts in the price, which it takes to make 1 dollar. Thus, if the price be 50 cents, divide bv 2; if 25 cents, or of a dollar, divide by 4, &c.

EXAMPLES.

1. What is the value of 14765 yards of cloth at 25 cents or of a dollar per yard ? 4)14765,00

25 cts.=4 of a dollar, therefore we di3691,25

vide the number of yards by 4; and to the

remainder we annex two ciphers and di. vide again, which gives cents.

Ans. $3691,25.

2. What will 4764 lbs. of butter come to, at 121 cents per pound?

Ans. $595,50. 3. What cost 4680 bushels potatoes, at 25 cents per bushel ?

Ans. 1170. 4. What cost 2460 bushels of rye at 50 cents a bushel ?

Ans. $1230. 5. What cost 9366 yards of cloth at 33} cents, or of a dollar per yard?

Ans. $3122 6. At 16fcents yard; what will 9762 yards of ribbon come to ?

Ans. $1627 7. What cost 1768 yards, at $1;12 cts. a yard ? Thus, 8)1768=cost at 1 dollar a yard.

221=cost at 12£cts. or į of a dollar a yard. Ans. $1989=cost at $1,121 cents a yard. 8. What is the value of 1245 bushels of wheat at $1,50

Ans. $1867,50. 9. What will 127lbs. of indigo come to, at $4,33} cents per pound?

Ans. $550,33;3+

per bushel ?

Questions 1. How do you change dollars to . 7. How do you multiply by a mixed cents ?

number? 2. How do you change cents to dol 8. By what number would you

divide lars ?

to get one half of any sum? to get one 3. How are dollars reduced to mills? third ? one fourth ? one fifth ? &c. mills to dollars ? cents to mills ? mills to 9. How do you find the cost of articents ?

cles when the price is an aliquot or oven 4. How do you multiply Federal Mo. part of a dollar?

10. What part of a dollar is 25 cents ? 5. How do yoụ find the value of goods is 50 cents ? is 33 1-3 cents ? is 16 2-3 when the price of 1 yård, &c. is given in cents ? is 12 1-2 cents? is 6 1-4 cents ? Federal Money?

is 10 cents ? is 20 cents is 5 cents ? is 7. How do you divide the denomina- 81-3 cents? is 4 cents ? tions of Federal Money

ney?

EXERCISES IN FEDERAL MONEY.

1. Bought a hogshead of molasses containing 65 gallons, at 27 cents per gallon ; and 15 barrels of flour, at $6,50 per barrel : what did the whole amount to?

Ans. $115,05. 2. Bought 9 yards of broadcloth, at $5,43 per yard ; 12 yards of linen, at 58 cents per yard ; 23 yards cotton cloth, at 121 cents per yard ; and a book for 68 cents; what did the whole amount to?

Ans. $59,383.

3. Bought 3 hogsheads of sugar, each weighing 650lbs. at 91 cents per pound; what did the whole cost ?

Ans. $185,25. 4. A farmer sold 36 bushels of corn, at 75 cents a bushel ; 25 bushels of rye, at 82 cents a bushel ; and 145 bushels of potatoes, at 25 cents a bushel ; and received $51,75 in part payment: how much remains due ? Ans. $32.

5. How many yards of cloth at $3 per yard, may be had for 136 bushels of wheat at $2 per bushel ?

Ans. 90 yards.

Find the amount of the following.

BILLS.
1. Merchant's Bill:

New London, June 20th, 1836. Mr. Lewis Simmons,

Bought of William Merchant. 8 yds. black broadcloth, at $4,50 per yard, 25 yds. cotton cloth,

at ,12 27 lbs, hyson tea,

at $1,25 per lb. 56 lbs. coffee,

at ,20 25 pair men's shoes,

at 1,75 per pair, 28 yds. of calico,

at ,33 per yard, 1 hhd. sugar, 8} cwt. at 9,50 per cwt. 36 bushels of oats,

at ,33} per bushel. Received Payment,

$229,90,8+

William Merchant:

2. Farmer's Bill. Mr. James Paywell,

To Andrew Silliman, Dr. 1836 Nov. 10, To 156 bushels corn, at $ ,75 per bushel,

37 wheat, at 1,50
97

oats, at ,33
25, " 347

potatoes, at ,25

95 beans, at 1,125 Dec. 6,

19 tons hay, at 14,75 per ton. Dec. 25. Received Payment,

$689,77,0+ Andrew Silliman.

12,

« PreviousContinue »