Page images
PDF
[graphic][ocr errors][subsumed][subsumed][ocr errors][subsumed][subsumed][subsumed]
[blocks in formation]

12 bushels of apples, 12 bushels of wheat,

2. When the multiplier, that is, the quantity, is a composite number, and greater than 12, take any two such numbers as when multiplied together, will exactly produce the given quantity, and multiply first by one of those figures, and that product by the other; and the last pro loci

will be the answer.

Multiply by

Produces
Multiply b

al at al al

--L---------T-

7 91 per yard.

[ocr errors]

Ex-M-LEs. What cost 28 yards of cloth, at 6s. 10d. per yard? £. s. d. 0 5 10 price of one yard.

[ocr errors]

4. per lb.

per tun.
per bush.
per bush.

27 10 price of 7 yards.

4.

[merged small][merged small][merged small][ocr errors][ocr errors][ocr errors][merged small][ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

3 When no two numbers multiplied together will exactly

make the multiplier, you must multiply by any two whose

product will come the nearest; then multiply the upper itne by what remained; which, added to the last product,

- the answer

[graphic][graphic][graphic]
[graphic][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][ocr errors][subsumed][subsumed][subsumed][ocr errors]

COMPOUND MUET i P1.10 Årson 5?

EXAMPLES. What will 47 yds. of cloth come to at 17s. 9d. per yd. 1 £. s. d. 0 17 9 price of 1 yard. Multiply by 5

Produces a s 6 price of 5 yards.
Multiply by 9

Produces 39 18 9 price of 45 yards.
I 15 6 price of 2 yards.

--

Amwser, É41 14 3 price of 47 yards.

QUESTIONS. - ANSWERS. £. s. d. £. s. d. 23 ells of linen, at 0 3 64 per ell. 4 l 5% 17 ells of dowlas, at 0 || 64 per ell. | 6 24 39 cwt. of sugar, at 3 10 per cwt. 137 9 6 52 yds. of cloth, at 0 5 per yd. 14 19 () 19 lbs. of indigo, at 0 1 1 per lb. 10 18 6 29 yds. of cambric, at 0 13 per yd. 19 13 II | | | yds. broadcloth, at I 2 6 per yd. 124 17 6 94 beaver hats, at I 9 4 a piece. 137 17 4

4. To find the value of a hundred weight, by having the price of one pound.

If the price be farthings, multiply 2s. 4d. by the farthings in the price of one lb.-Or, if the price be pence, multiply 9s. 4d. by the pence in the price of one lb. and in either case the product will be the answer.

[ocr errors]

:

EXAMPLES.

1. What will 1 cwt. of rice come to, at 24d. per lb. ?
s. d.
112 farthings=2 4 price of 1 cwt. at #d. per lb.
9 farthings in the price of 1 lb.

[ocr errors]
[graphic]
[graphic][ocr errors][subsumed][ocr errors][subsumed][ocr errors][ocr errors]
« PreviousContinue »